Çalışma saatleri: 08:30 - 20:00

Telefon:

0216 611 06 11

İnstagram
Twitter
Facebook

Konuşma Terapisi

Hizmetlerimiz

Konuşma Terapisi

Geri Dön

Konuşma ve Dil Terapisi

MEVA , DİL KONUŞMA BOZUKLUKLARI ALANINDA DA YANINIZDA…

 

*Gecikmiş Dil ve Konuşma

*Artikülasyon Bozuklukları

*Fonolojik Bozukluklar

*Kekemelik ve Hızlı-Bozuk Konuşma (Cluttering)

*Yapısal Sorunlara Bağlı Dil ve Konuşma Sorunları (Dudak Damak Yarıklığı vb)

*Afazi ve Motor Konuşma Sorunları

*Yutma ve Ses Bozuklukları Alanında Danışmanlık

*İşitme Sorunlarına Bağlı Dil Konuşma Bozuklukları

*Yaygın Gelişimsel Sorunlarda Dil Konuşma Sorunları

*Nöro-gelişimsel Sorunlara Dayalı Dil Konuşma Bozuklukları

 

MEVA ,daha sağlıklı iletişim kurabilen bireylerin yer aldığı bir topluma ulaşmada ;iletişim bozuklukları ve bu bozuklukların tanılanması ,değerlendirilmesi, terapisi ve önlenmesi  konularında profesyonel çözümler sunuyor..

 

Artikülasyon Bozukluğu ve Fonolojik Bozukluk

 

Bireyin belirli konuşma seslerini üretmekte zorlanması yada yanlış üretimde bulunması artikülasyon sorununun yada bozukluğunun bir işareti olabilir.Konuşmanın diğer kişilerce anlaşılmasını etkilemektedir. Nöro-gelişimsel yetersizliklerinden yapısal,organik sorunlara ya da yanlış öğrenmelere kadar farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilir.Ebeveynler çocukları için  bebeksi konuşuyor gibi yakıştırmalar yapılabilir. 3-5 yaş ve daha büyük çocukların konuşmasında şiddetli hatalar varsa bu bebeksi konuşma değil artikülasyon problemidir. Bazı çocukların sorunlu konuşma örüntüleri zamanla daha anlaşılabilir bir konuşmaya dönüşebilir. Fakat bazı çocuklar , artikülasyon hatalarını düzeltebilmek için doğrudan terapiye ihtiyaç duyarlar. Doğru tesbit ise ancak bir dil ve konuşma terapistinin çocuğun konuşmasını ayrıntılı incelemei sonucu yapılabilir.

 

Fonolojik sorunlar da artikülasyon sorunlarına benzer sorunlardır.Örneğin çocuğun ses dağarcığında bir sesin  bulunmasına karşın başka bir ses seçilerek konuşabilir.Fonolojik sorunlarda da dil ve konuşma terapistinin değerlendirme yapması ve gerektiğinde bireyi terapiye alması gereklidir.

 

Kekemelik

Kekemelik de erken yaşlarda ortaya çıkan genellikle tekrarlar,uzatmalar,duraklamalar,konuşmayı başlatmada zorluk vb. belirtilerle kendini belli eden bir konuşma akıcılık sorunudur.

Kekemeliğin nedeni ebeveynler kadar araştırmacıların da merak ettikleri ve hala kesin bir cevap bulamadıkları bir sorudur. Günümüzde kekemeliğin nedenlerine dair ileri sürülmüş pek çok farklı kuram vardır. Bunların hiçbiri kesin ve net bir şekilde kekemeliğin nedenini ortaya koyamamıştır.

Kekemelik bazen kendiliğinden düzelebilir bir sorun olmasına karşın;bazı bireylerde yaşamın diğer dönemlerine taşınabilmektedir.

Çocuk ve yetişkinlerde dil ve konuşma terapistinden yardım almak sorunun giderilmesine yardımcı olabilir.

 

Gecikmiş Dil ve Konuşma

 

Anne babalar tıpkı çocuklarının ne zaman  yürüyeceklerini merak ettikleri gibi;konuşmaya başlayacakları dönemi de merak ederler.Çocuğun konuşması yaşından beklenenden çok gecikmişse; genelde dil konuşma gecikmesi olarak adlandırılmaktadır.Ancak her gecikme bir bozukluğun olduğunu göstermez.İşitme kaybından zihinsel gelişim yetersizliğine,uyaran eksikliğine kadar bir çok neden gecikmiş dil ve konuşmaya yol açabilir. Anne babalar çocuklarında kısıtlı sözcük kullanımı, yutma-yeme-salya problemi, iletişime karşı isteksizlik vb. sorunlar varsa bir dil ve konuşma terapistine çocuklarının durumunu değerlendirtmekte geç kalmamalıdır.

 

Afazi

 

Afazi, beyinde dil ve konuşma ile ilgili merkezlerinde oluşan bir hasarlanma neticesinde işitileni ve okunanı anlama,adlandırma,tekrarlama,okuma ve yazma gibi fonksiyonların kısmi veya tamamıyla yitimidir.Beyin kanamaları,beyin damar hastalıkları vb. sebeplerle oluşur.Dil ve konuşma terapisti,kişiye iletişim becerilerini kazandırmak için  çalışmalar yapmalıdır.

 

DİĞERLERİ

SEMİNERLER VE DUYURULAR

YAZILARIMIZ

TV PROGRAMLARI VE VİDEOLAR