Çalışma saatleri: 08:30 - 20:00

Telefon:

0216 611 06 11

İnstagram
Twitter
Facebook

Gece alt ıslatma (Enuresis Nocturna)

Makaleler

Gece alt ıslatma (Enuresis Nocturna)

Geri Dön

Gece alt ıslatma (Enuresis Nocturna)

 

Gece alt ıslatma kuru kalması beklenen bir yaşta uyku esnasında çocuğun istem dışı olarak alt ıslatması durumudur.

Bu durum tuvalet eğitiminin kötü gittiğinin bir işareti değil çoğu zaman sadece çocuğun normal gelişiminin bir parçasıdır.

Genel olarak 7 yaşından önce alt ıslatmaları bir sorun oluşturmaz.  Bu yaşta çocuğun idrar torbasının uyku esnasındaki kontrolü halen gelişim aşamasında olabilir. Gece alt ıslatma devam ederse bu durumu anlayışla ve sabırla karşılamak gereklidir.

Yaşam biçiminde değişiklikler, idrar torbası antrenmanları, ıslanma ile çalan alarmlar ve ilaçlar bu konuda yardımcı olabilir.

Çoğu çocuk 5 yaşına kadar tam bir idrar kontrolü sağlar. Ancak idrar kontrolünün sağlanması beklenen kesin bir yaş dilimi yoktur.5-7 yaş arası alt ıslatma bazı çocuklar için halen sorun olmaya devam eder. 7 yaşından sonra ise altı ıslatmaya devam eden çocuk sayısı çok azdır.

Alt ıslatmanın kesin bir sebebi saptanamayabilir. Ancak pek çok etmen rol oynayabilir:

-Küçük idrar torbası

-İdrar torbasını kontrol eden sinirlerin normalden yavaş gelişmesi  nedeniyle uykuda idrarının geldiğini fark edememe

-Böbrekte su tutmaya yarayan hormon sisteminde dengesizlik

-İdrar yolu enfeksiyonu

-Bademcik, geniz eti büyümesi gibi uykuda solunumu engelleyen  durumlar (Uyku apne sendromu)

-Şeker hastalığı (diyabet), uzun süreli kabızlık durumlarında idrar kontrolünü sağlayan kasların da etkilenerek işlevini yerine getirememesi

-İdrar yollarında veya sinirlerin yapısında bozukluklar.

 

Alt ıslatma erkek çocuklarda kız çocuklara göre iki kat fazladır. Stresli yaşam olayları ve kaygı, ebeveylerde alt ıslatma öyküsü, Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu risk faktörleri arasındadır.

Alt ıslatma fiziksel bir problemden kaynaklanmıyorsa beden sağlığı üzerine olumsuz etkisi yoktur. Ancak suçluluk duyguları, utanma ve özgüven eksikliğine yol açabilir. Kamplar, arkadaşlarında yatıya kalma gibi etkinliklerden mahrum kalabilir. İdrar kaçırma nedeniyle pişikler olabilir.

7 yaşından sonra gece alt ıslatma sürüyorsa; birkaç ay boyunca kuru kalan çocuk yeniden alt ıslatmaya başladıysa; alt ıslatmaya ağrılı işeme,  olağandan fazla susama, pembe veya kırmızı idrar, kabızlık veya horlama eşlik ediyorsa doktora başvurulmalıdır.

Dr. Soner Ozaner

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı

DİĞERLERİ

SEMİNERLER VE DUYURULAR

YAZILARIMIZ

TV PROGRAMLARI VE VİDEOLAR