Çalışma saatleri: 08:30 - 20:00

Telefon:

0216 611 06 11

İnstagram
Twitter
Facebook

Çocukluk Çağında Bipolar Bozukluk

Makaleler

Çocukluk Çağında Bipolar Bozukluk

Geri Dön

Çocukluk Çağında Bipolar Bozukluk

 Bipolar bozukluk daha çok büyük çocuklarda ve ergenlerde görülmesine karşın küçük çocuklarda da görülebilecek bir rahatsızlıktır. Tıpkı erişkinlerdeki gibi bipolar bozukluk çocuklarda da duygudurum dalgalanmalarına yol açabilir. Diğer bir deyişle aşırı hareketlilik ve aşırı neşe ile karakterize “yükselme” dönemlerinden çökkünlük ve mutsuzlukla karakterize “düşme” dönemleri arasında salınım gösterir.

Duygudurumda yükselme ve uyumsuz davranışlar normal çocuk ve ergenlerde görülebilen durumlardır. Birçok vakada bunlar bir ruh sağlığı sorununun belirtileri değildir ve tedavi gerektirmez: Keyifsiz hissetmek, çabuk öfkelenmek, sinirlilik, aşırı hareketlilik ve kimi zaman isyankâr davranışlar tüm çocuklarda görülebilecek zor dönemlerdir. Ne var ki eğer çocuğunuzun belirtileri ağırsa süreklilik arz ediyorsa ve belirgin sorunlara yol açıyorsa bu salt normal çocukluk dönemi ile ilgili olmayabilir.

Çocukluk çağı bipolar bozukluğun belirtileri şunlardır:

–       Çocuğun olağan duydudurum dalgalanmalarından farklı olarak aşırı duygudurum değişiklikleri

–       Aşırı Hareketlilik, dürtüsel saldırgan ya da sosyal olarak uygun olmayan davranışlar

–       Kendi kişiliğiyle uyumlu olmayan sonunu düşünmeden yapılan riskli davranışlar (Sigara alkol ve uyuşturucu maddelere yönelme, Karşı cinse yönelik sıra dışı davranışlar, sosyal olarak yaşına uygun olmayan ortamlara girme eğilimi)

–       Uykusuzluk ve uykuya olan ihtiyacın azalması

–       Kendini yeteneklerine kıyasla aşırı büyük görme ve aşırı özgüven.

–       Depresif dönemde ise Günün bir kısmında mutsuz çökkün özgüvensiz hissetme etkinliklerden keyif almama karamsarlık, büyük çocuk ve ergenlerde intihar düşünceleri

 

Bipolar bozukluğu olan çocuklar farklı hastalık dönemlerinde farklı hissederler. Bu hastalık dönemleri arasında tamamen normal duygu ve davranış içerisinde bulunabilirler.

Bazı çocukluk çağı rahatsızlıkları bipolar bozukluk benzeri belirtiler gösterebilir: Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, karşıt olma karşı gelme bozukluğu, davranım bozukluğu, kaygı bozuklukları ve depresyon Bipolar bozukluk ile karışabilecek rahatsızlıklardan bazılarıdır. Bipolar bozukluk hem bu hastalıklarla karışabildiği için hem de bu rahatsızlıkların bir veya birkaçı bazen bipolar bozukluk ile birlikte görülebildiği için tanı koymak zor olabilir.

Eğer çocuğunuzda şiddetli duygudurum değişiklikleri varsa, uyumsuz davranım sorunları veya mutsuzluk/çökkünlük varsa Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı konusunda özelleşmiş bir birime başvurmanız gerekmektedir.

Bipolar bozukluğa bağlı duygudurum/davranış sorunları, ve diğer rahatsızlıklara bağlı sorunlar çocuğun genel işlevselliğinde belirgin düşüşe yol açabilir. Erken tedavi ruh sağlığı sorunlarının yaratacağı ciddi sonuçları önlemede yardımcı olur ve bu sorunların çocuğun yaşı ilerledikçe ruh sağlığı üzerinde yaratacağı etkiyi en aza indirir.

Dr Soner Ozaner

Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı

DİĞERLERİ

SEMİNERLER VE DUYURULAR

YAZILARIMIZ

TV PROGRAMLARI VE VİDEOLAR